1-Вид на урока :Нови знания
2-Цели на урока :Учениците, ще се запознаят със стихотворението „ Братчетата на Гаврош“. Ще научат какво е значението на думата мотив.Ще развият умения, за работа с произведение
3- Методи и похвати : Беседа
I Ход на урока:
1 Организация на класа за работа
2 Актуализация
- Добро утро, ученици !
–Добро утро, Господин Бошнаков !
- Ученици миналия час сте се запознали с Христо Смирненски.
- Къде е роден Христо Смирненски ?
Христо Смирненски е роден на 17 септември 1898 година в град Кукуш, тогава в Османската империя, днес Килкис, Гърция.
-Какво сте чели миналия час от Христо Смирненски ?
-„Приказка за сълбата“
- Може ли някой да ми каже стихотворения, които е писал Христо Смирненски?
- „ Жълтата гостенка“, „Цветарка“, „Приказка за стълбата“, „ Зимни вечери“, „ Юноша“.
II Поставяне на тема:
„Братчетата на Гаврош“
Запишете първа точка
1 Композиция на стихотворението ( тя е подчинена на обръщението към града )
Какво беше това кръгова композиция ? При кръговата композиция поктледната строфа повтаря първата на стихотворението, това засилва чувството на безнадежност.
Запишете
а – Първа строфа- представя обръщението към града, характеризиран като скован от злоба
б – втора строфа - изразява обвиненето към града
в- трета строфа- представя живота на децата
г – четвърта строфа представя въпрос, който има за цел да изрази остър упрек към града
д -5 и 6 строфа – представят конкретна картина на страданието на бедните деца.
е- 7 строфа – дословно повтаря обръщението към града, характеризиран като скован от злоба от 1 строфа.
Запишете 2 точка
2 Заглавие
а – носи обобщаващ смисъл – назовава всички деца, които имат злощастна участ да раснат в мизерия.
б- пряко ни насочва към популярния герой от романа на Виктор Юго „ Клетниците“ Гаврош – дете, което расте на улицата, лишено от дом и грижи.( Гаврош е име на героя от романа на Виктор Юго Клетниците. Момчето няма родители и живее по улиците на Париж в глад и мизерия, но никога не пада духом! Гаврош се е превърнал в събирателен образ на бедните и бездомни деца, които сами се борят с несправедливо устроеният свят)
в- умалителното съществително „братчетата“ изразява топлото съчувствие на лирическия говорител към най-беззащитните и уязвимите в несправедливо устроения свят- децата.
Запишете 3 точка
3 Мотиви
Запишете си мотив – определение за мотив
Мотив- елемент от съдържанието на художественото проиведение, който е повторен неколкократно и носи определен смисъл, важен за посланията на творбата. Мотивът може да се повтаря и в различни художествени текстове.
а- страданието
б- жестокият и безучастен град
в- обречената младост
4 Конфликт
а- Между охолството и незаслужената бедност
5 Проблеми
А- Кога човек се превръща в жертва на обществото?
Б- Какво трябва да бъде отношението на обществото към децата?
В- Какви са последиците за хората в един несправедливо устроен свят?
6 Ценности
А- Детството
Б- Социалната справедливост
В- Братството между хората
Автор:
Неделчо Бошнаков
Качено на:
20.03.2020